YURT İÇİ KARGO ÜCRETSİZDİR ..!

Bizden haberler RSSEl Baskısı Kumaşların Öyküsü

Eski zamanlardan beri varlığını sürdürmüş olan kimi sanat dalları artık yavaş yavaş tarihe karışıyor. Özellikle de el emeği gerektirenler. El emeği mi değerini yitiriyor yoksa insanların sabrı ve zamanı mı kalmadı? Bunun cevabını bilmek zor ancak bizim için el emeği hâlâ çok değerli. Hızla değişen dünyamızda el emeğinin değeri gün geçtikçe unutulsa da biz doğal boyalarla boyanmış el baskısı kumaşları tasarımlarımızda kullanmayı asla bırakmadık. El baskısı yapmak için ilk olarak desenler ahşap bloklara oyuluyor. Daha sonra kumaşlar masalara geriliyor. Hazırlanan ahşap bloklar boya havuzlarına ustaca daldırılıp kumaşın üzerine bastırılarak desen kumaşa aktarılıyor. Kumaşın tüm yüzeyini kaplayan bir desen ortaya çıkarmak için bu işlem yüzlerce, binlerce kez tekrarlanıyor. El baskısı çok zahmetli ve her aşaması ayrı özen gerektiren bir işlem olduğundan kumaşlar genellikle 50 metreyi geçmeyen miktarlarda...

DevamıYüzyılların eskitemediği mavi boya İndigo

İndigo insanların çok eski çağlardan bu yana ipleri, dokumaları boyamada kullandığı doğal boyalardan biri. Eşsiz bir mavi renk veren bu boya günümüzde hâlâ dünyanın birçok farklı bölgesinde kullanılıyor. Boyanın dünyada ilk olarak üretildiği yerinse Hindistan olduğu düşünülüyor. Çeşitli doğal kaynaklardan üretilen bu boya en çok bir baklagil türü olan Indigofera tinctoria adlı bitkiden üretiliyor. Bu bitki yıllardır Eskil’in koleksiyonlarına da renk kattı. Ürünlerimiz arasında indigoyla boyanmış el dokuması ve el baskılı kumaşlardan tasarladığımız giysiler her zaman yer aldı. Geçmişi çok eskilere uzanan bu boyanın tadını siz değerli müşterilerimizle birlikte çıkarmaya hâlâ devam ediyoruz.

DevamıAjrak blok baskı kumaşlar

Binlerce yıl öncesine dayanan Pakistan ve Hindistan'a özgü ajrak blok baskı kumaşlar yaz koleksiyonumuzda...İndigo mavi, alizarin kırmızı ve nar kabuğundan elde edilen sarı ve tonları kumaşlarda kullanılan ana renkler... Kumaşların desenleri, birçok aşamada gerçekleştirilen boyama ve blok uygulamaları sonucunda oluşuyor. Her aşamanın ardından oluşan sınırsız sayıda motifin ana desene olan yolculuğu bu kumaşların büyülü güzelliğinin temel nedeni.

Devamı